תוכנות מעקב למחשב תוכנות ריגול למחשב

תוכנת ריגול למחשב

ב ממהן תוכנות ריגול?
תוכנות ריגול(בשמן הלועזי Spyware) הן תוכנות שמתקינות את עצמן במחשביהם של הגולשים ברשת האינטרנט, מבלי שאלו יהיו מודעים לכך שהותקנו אצלהם תוכנות ריגול. תוכנות ריגולמופעלות ע"י גורמים שונים בשל צרכים מסויימים כגון: העברת מידע על גולש מסויים, ניסיון לגרום לגולש להגיע לאתרים מסויימים או לצורך שימוש במחשב של הגולש לפעילויות לא תקינות ולא חוקיות. מעבר לסכנה הברורה של תוכנות ריגוללכל גולש, מסתבר כי תוכנות ריגוליכולות להאט את תהליך הגלישה, לשנות הגדרות הדפדן, וכמו כן תוכנות ריגולמסוגלות ליצור בעיות במערכת ההפעלה של המחשב.
 

תוכנות מעקב למחשב

איך תזהרו תוכנות ריגולבמחשב שלכם?
ניתן לזהות פעולת תוכנות ריגוללפי מספר סימנים מחשידים. לפניכם סימנים עיקריים לזיהוי קיום תוכנות ריגולבמחשבים:
  1. תוכנות ריגולגורמות למצב של פרסומות מוקפצות המופיעות כל העת - תוכנות ריגול מסויימות מציפות את המחשבים בפרסומות מוקפצות שאינן קשורות לאתרים בה אתם גולשים באותו הזמן. אם זיהיתם הופעת פרסומות מוקפצות עם הפעלת המחשב עוד לפני החיבור לאינטרנט אפילו, כנראה שבמחשב פועלת תוכנות ריגולאו מספר תוכנות ריגול.
  2. תוכנות ריגולמורידות לדפדפן האינטרנט רכיבים נוספים שלא הורדו ע"י הגולשים. תוכנות ריגוליכולות להוסיף לדפדפן האינטרנט סרגלי כלים נוספים שלא לצורך. גם אם תצליחו להסיר את הסרגלים, תגלו שהם חוזרים בכל הפעלה מחודשת של המחשבים.
  3. תוכנות ריגולמורידות לדפדפן האינטרנט רכיבים נוספים שלא הורדו ע"י הגולש. תוכנות ריגול יכולות להוסיף לדפדפן האינטרנט סרגלי כלים נוספים שלא לצורך. גם אם תצליחו להסיר את הסרגלים, תגלו שהם חוזרים בכל הפעלה מחודשת של המחשבים.
  4. תוכנות ריגולגורמות למחשבים לפעול באופן איטי, וזאת כיוון שלא כל תוכנות ריגולשקיימות תוכננו לפעול ביעילות. כמו כן, שגיאות שמופיעות בתוך תוכנת ריגול עלולות לגרום לקריסה כללית של המחשבים.
תוכנות ריגול- אמצעי מניעה
כפי שאמרנו, גילוי והסרה של תוכנות ריגולהוא עניין מסובך, ולעתים חולף זמן יקר מרגע חדירת תוכנות ריגוללמחשבים ועד רגע הזיהוי והנסיונות להסירן. משום כך, יש לעשות ככל שניתן כדי למנוע את כניסת תוכנות ריגוללמחשבים. קיימים אמצעי מניעה לכניסת תוכנות ריגוללמחשבים, וכדאי לאמץ אותם ולהימנע מצרות בעתיד:
  1. מניעת חדירת תוכנות ריגולע"י גלישה "בטוחה" - רצוי לגלוש באתרים גדולים ולא אתרים מפוקפקים, שמתוכם נשלחות תוכנות ריגול.
  2. הורדת תוכנות מהאינטרנט - כדי למנוע חדירת תוכנות ריגוליש להוריד תוכנות רק מאתרי ההורדה הגדולים, ולא תוכנות המוצעות להורדה חופשית במהלך הגלישה.
  3. תוכנות מניעת כניסת תוכנות ריגולקיימות תוכנות אשר חוסמות רכיבי ריגול.
  4. כדי למנוע כניסת תוכנות ריגולמומלץ להשתמש בדפדפן מסוג "פיירפוקס" ולא באינטרנט אקספלורר, כיוון שהאינטרנט אקספלורר פגיע לחדירת תוכנות ריגול. ה"פיירפוקס" לעומתו מספק הגנה טובה יותר כנגד חדירת תוכנות ריגול.
הסרת תוכנות ריגול
כדי להסיר תוכנות ריגוליש להשתמש בתוכנות הסרה מיוחדות מומלצות, שניתן להוריד בחינם. התוכנות המומלצות להסרת תוכנות ריגולהן: Asaware או Spybot. להסרה וודאית של תוכנות ריגולמומלץ להריץ גם את Adaware וגם את Spybot, כיוון שכל אחת מהן מזהה תוכנות ריגולשהאחרת אינה מזהה. מסתבר כי תוכנות הסרה של תוכנות ריגולמגלות ומסירות רק מחצית מאותן תוכנות ריגול, ולכן חשוב לשלב בין שתי תוכנות לפחות לצורך הסרה בטוחה של תוכנות ריגול.
 
קיימת תוכנה מומלצת ביותר להסרת תוכנות ריגולוהיא שייכת למייקרוסופט, אבל פועלת רק במערכות הפעלה חלונות 2000 או XP. אגב, השילוב בינה לבין Adaware שיפר משמעותית את סיכויי הצלחת הסרת תוכנות ריגול ממחשבים שונים.

מאמרים

כל הזכויות שמורות ל spynet.co.il